Home.pl – opinie i analiza oferty

Home.pl to jedna z trzech największych firm hostingowych w naszym kraju, z której serwerów korzysta ponad połowa stron w Polsce. Jest jedną z najbardziej ugruntowanych firm na polskim rynku hostingowym, założona we wrześniu 1997 roku.

Historia firmy AZ

Od samego początku główna siedziba firmy znajduje się w Szczecinie, gdzie również przechowuje swoje serwery. Głównym produktem niezmiennie pozostaje hosting internetowy – wraz z rozwojem firmy inwestowała ona w rozbudowę infrastruktury, osiągając na dzień dzisiejszy stan ponad 1200 serwerów. W 2011 jej dynamiczny rozwój został dostrzeżony przez cypryjski fundusz inwestycyjny V4C, który przeją kontrolę nad firmą. Za pozyskane środki firma przejęła swojego konkurenta Az.pl w 2014 roku, a następnie w 2015 roku zmienił właściciela na 1&1 internet, który zarządza nią do dzisiaj.

Oferta home.pl

Choć główna oferta firmy związana jest z hostingiem internetowym, realizowanym przez autorski system Idea Web Serwer, to w portfolio firmy znajdziemy więcej rozwiązań. Między innymi możemy zdecydować się na wynajęcie serwera VPS z dostępem do roota, który będziemy mogli wykorzystywać według uznania (dla hostingu, serwera poczty, aplikacji internetowych, lub nawet potężnych projektów online). W ofercie znajdziemy również rozwiązania dedykowane pod sklepy internetowe (PrestaShop), pakiet Office, czy G Suite. Tanio możemy tu kupić również domeny – polskie, jak i międzynarodowe. 

Opinie o firmie Home

Na temat firmy znaleźć można bardzo zróżnicowane opinie. W dużej mierze wynika to z ogromnej popularności i rozpoznawalności marki, a co za tym idzie również dużego grona klientów, o różnych gustach i oczekiwaniach. Pośród rzeszy zadowolonych klientów można znaleźć tych, którzy narzekają na dosyć wysokie ceny, w porównaniu do oferowanych usług, w dodatku niemal co roku odnotowują podwyżki. Profesjonaliści narzekają na brak dostępu do cpanelu, znacznie ograniczający możliwości zarządzania danymi. Wykorzystanie autorskiego systemu generuje również problemy np. z uprawnieniami, niespotykane u innych dostawców, trudno jest w takiej sytuacji poradzić sobie bez pomocy supportu.

Jakie są zalety firmy Home.pl?

  • Prostota obsługi – uzyskujemy dostęp do panelu, z którego w łatwy sposób możemy skonfigurować dziesiątki opcji, czy doinstalować dodatkowe aplikacje (np. WordPress czy Joomla), korzystając z autoinstalatorów,
  • Sprawny support, działający 24 godziny na dobę,
  • Gwarantowany uptime na poziomie 99% czasu, utrzymywany przez lata,
  • Regularnie wykonywane kopie zapasowe. Utracone dane z łatwością możemy odzyskać błyskawicznie,
  • Serwery VPS z obsługą SSH na jednej z podstawowych dystrybucji Linuksa.

Wady oferty Home.pl

  • Relatywnie wysokie ceny, szczególnie po pierwszym roku użytkowania,
  • Autorski system różni się w obsłudze od najpopularniejszych rozwiązań, część aplikacji z nim nie współpracuje,
  • Nie wszyscy pracownicy supportu są kompetentni i potrafią rozwiązać nasze problemy.

Czy warto skorzystać z oferty Home.pl?

Odpowiedź to standardowe – to zależy. Jeśli jesteś raczej początkującym, docenisz hosting home.pl za prostotę obsługi i całodobową pomoc techniczną. Zaawansowani będą dostrzegać ograniczenia wynikające z autorskiego Idea Web Server, a także możliwość znalezienia porównywalnego rozwiązania w niższej cenie. Z pewnością warty uwagi ze względu na niezawodność.