Błąd 503 service unavailable – co oznacza i jak go naprawić?

Przeglądanie stron internetowych to codzienność. Szukanie potrzebnych informacji, oglądanie filmów albo słuchanie muzyki, sprawdzanie stanu pogody, korzystanie z bankowości internetowej. Również popularne serwisy społecznościowe czy do dzielenia się różnymi rodzajami danych występują nie tylko jako aplikacje na urządzenia mobilne, ale także witryny internetowe. Nie zawsze jednak dostęp do strony okazuje się możliwy. Czasem, podczas próby wejścia na stronę pojawia się komunikat przeglądarki – „error 503 service unavailable”, co to znaczy?

Co oznacza błąd 503?

Wyświetlenie witryny internetowej na urządzeniu mobilnym lub komputerze stacjonarnym albo laptopie to wieloetapowy proces. Jeżeli na którymś z nich pojawi się problem, osoba w wyniku może otrzymać niepełną stronę albo komunikat o błędzie. Jest to odpowiedź serwera na żądanie użytkownika. Jednym z możliwych błędów jest właśnie error 503 service unavailable – jakie jest jego znaczenie?

Ten kod błędu oznacza brak dostępności serwisu. Serwer odpowiadając na żądanie wyświetlenia strony czy podjęcia jakiejś akcji z nią związanej, wysyła kod błędu 503. W przypadku strony HTTP uniemożliwia on wyświetlenie strony. Może także spowodować niedziałanie niektórych części strony, wczytywanych jako oddzielne elementy.
HTTP error 503 dla oglądających stronę

HTTP error 503 dla oglądających stronę

Błąd 503 odebrany przez przeglądarkę użytkownika może objawiać się zależnie od programu. Docelowa witryna nie zostaje wczytana. Pojawia się natomiast informacja od programu, najczęściej krótka, zawierająca także numer błędu. Istnieją różnorodne komunikaty informujące o tym błędzie, na przykład:

  • Usługa niedostępna.
  • HTTP Error 503. The service is unavailable.
  • Serwer jest niedostępny.
  • The service or file that is being requested is currently unavailable.

Bez względu na opis błędu, informuje on użytkownika próbującego wyświetlić informacje z serwera, że w danym momencie nie będzie to możliwe. Często jednak jest to błąd jedynie chwilowy, ustępujący po ponownej próbie wczytania witryny czy przesłania żądania.

Co się dzieje po stronie serwera?

Serwer stron internetowych komunikuje się z użytkownikiem za pomocą programu zwanego potocznie przeglądarką. Jest to najczęstszy, choć nie jedyny możliwy klient serwera HTTP. To ona zna język żądań – request rozumiany przez serwery. Komunikują się według ściśle ustalonych zasad wymiany informacji czyli protokołu. Do komunikacji używanych jest wiele różnych warstw komunikacji – protokołów. W protokole HTTP określającym zasady pobierania stron internetowych określone są także kody błędów, gdy coś pójdzie nie tak.

Do wyświetlenia przeciętnej strony internetowej może być potrzebne 100 a nawet kilka razy więcej żądań klienta wykonanych przez serwer. Kiedy coś pójdzie nie tak, serwer może wysyłać error 503 w odpowiedzi na żądanie klienta. Jest to informacja, że dany zasób jednoznacznie identyfikowany przez URI, który chce uzyskać klient, nie jest w tym czasie dostępny. Błąd 503 to status odpowiedzi na żądanie klienta, należący do kodów błędów po stronie serwera. W odróżnieniu od trzycyfrowych błędów z cyfrą 4 na początku, kiedy mamy do czynienia z błędem po stronie programu klienta, błędy 5xx są spowodowane przez nieprawidłowości w działaniu usług.

Przyczyny występowania error 503 w przeglądarce

Podczas wysyłania żądań zdarza się otrzymywać w odpowiedzi status 503. Jak już zostało wspomniane, jest to błąd po stronie serwera. Może się jednak zdarzyć, iż program do wyświetlania stron internetowych w wyniku zainfekowania przez wirus wyświetla tego typu błędy mimo poprawnego działania serwisów internetowych. Przyczyny występowania błędu 503 mogą być różnorodne, na przykład:

  • chwilowe przeciążenie serwera spowodowane dużą ilością wizyt,
  • zapętlenie się wykonywanego kodu skryptu na stronie,
  • niewłaściwym, błędnym kodzie umieszczonym na witrynie,
  • błędną konfiguracją serwera,
  • wyczerpaniem przydzielonych zasobów,
  • atakiem na serwer lub witrynę,
  • nieukończoną propagacją adresów domeny po wymianie serwera lub domeny.

Konsekwencje błędów HTTP

Dla użytkownika wystąpienie error 503 oznaczać będzie brak możliwości skorzystania z serwisu internetowego. W zależności od faktycznej przyczyny jego wystąpienia, niemożność ta będzie tylko chwilowa, albo też długotrwała. Statusy HTTP 5xx to z zasady błędy po stronie serwera, dlatego też zwykle użytkownik próbujący uzyskać dostęp do witryny ma na nie niewielki bezpośredni wpływ. Pełnią one raczej funkcję informacyjną.

Czy błąd 503 można naprawić?

Jak zatem będąc po stronie klienta serwera HTTP naprawić błąd 503 pokazujący się w oknie przeglądarki? Wcale nie musi być to niemożliwe. Jeżeli błąd wynika z zapętlenia jakiegoś skryptu czy chwilowego przeciążenia serwera, wystarczy spróbować odczekać kilka sekund albo minut i ponownie podjąć próbę załadowania strony.

Podobne działania mogą pomóc w przypadku wyczerpania zasobów przez serwer czy ataku DDOS. Osoba próbująca uzyskać dostęp do strony raczej nie będzie znała faktycznej przyczyny pojawienia się błędu 503, ale odrobina cierpliwości może pomóc w pozbyciu się go z okna przeglądarki.

W przypadku osób zarządzających serwerami, które borykają się z problemem odpowiedzi na żądania kończących się statusem 503, sytuacja może być trudniejsza. Odpowiednia wiedza i doświadczenie jest konieczne we właściwym zdiagnozowaniu problemu, by skutecznie naprawić błąd 503.

Usuwanie HTTP error 503

Dla użytkownika nie ma zbyt wielu ścieżek poradzenia sobie z błędem 503. Należy spróbować kolejno podjąć następujące kroki, każdy następny jeżeli poprzedni nie poskutkuje:

  1. Odświeżyć okno przeglądarki.
  2. Odczekać kilka sekund i ponownie przeładować stronę.
  3. Uruchomić ponownie przeglądarkę internetową, wpisać na nowo adres.
  4. Spróbować uzyskać dostęp do strony innym programem.

Jak już zostało wspomniane, czasami zdarza się, że błąd 503 wyświetlany jest przez uszkodzoną przeglądarkę internetową. Wtedy może pomóc także jej przeinstalowanie, połączone z przeskanowaniem systemu w poszukiwaniu wirusów. Jeżeli jednak błąd 503, jak wskazuje jego opis, związany jest faktycznie z niedostępnym serwerem zdalnym, może pomóc dopiero kontakt z jego administratorem.

Usunięcie błędu 503 od strony usługi może być trudne i wymaga często specjalistycznej wiedzy oraz analizy sytuacji. Czasami również konieczna będzie optymalizacja ustawień serwera czy poprawa jakości kodu strony internetowej.

Jak radzić sobie z częstą niedostępnością serwisów?

Choć kod odpowiedzi serwera 503 nie jest spotykany zbyt często na popularnych serwisach, może stać się uciążliwy w przypadku stron mniej popularnych, które nagle zyskały dużą ilość wyświetleń. Wynika to zwykle z niedostosowania ilości zasobów, czyli przeciążenia witryny spowodowanego wyborem niewłaściwego pakietu lub zbyt taniego hostingu. Jeżeli nie mamy wpływu na konfigurację serwera a jedynie chcemy wyświetlić stronę, można spróbować zrobić to w czasie potencjalnie poza szczytem ilości odwiedzin. Często też istnieje możliwość skorzystania z kopii strony przechowywanej przez wyszukiwarki.

Jeżeli natomiast problem błędu 503 dotyczy strony która dotychczas nigdy nie sprawiała kłopotów, zaś próby poradzenia sobie nim we własnym zakresie nic nie dają, warto spróbować skontaktować się z administratorem. Zdarza się, że nie są oni świadomi występowania problemu póki nie uzyskają konkretnej informacji zwrotnej od użytkowników.