Błąd 404 not found – gdzie leży problem i jak go naprawić?

Prawdopodobnie większość aktywnych użytkowników Internetu, niejednokrotnie podczas przeglądania stron www natknęła się na komunikat – błąd 404 „Not found” lub „Nie znaleziono strony”.

Często zdarza się, że tego typu nieprawidłowości pojawiają się podczas typowego surfowania w sieci, ale może nastąpić również sytuacja, w której tego rodzaju błąd pojawi się na własnej stronie www – wtedy ten komunikat zaczyna martwić zdecydowanie bardziej. Co można zrobić, aby naprawić problemy, które mogą wystąpić w związku z błędem 404?

Na wstępie warto zaznaczyć, że różne przeglądarki i serwery mogą używać nieco zróżnicowanej terminologii przy dostarczaniu wiadomości o nieprawidłowości typu 404 – niemniej jednak, niezależnie od nazewnictwa, błąd 404 zawsze oznacza to samo. Najczęściej spotykana terminologia obejmuje takie określenia jak:

  • Błąd 404
  • Żądany adres URL nie został znaleziony na tym serwerze
  • HTTP 404
  • Error 404
  • Not found 404
  • Nie znaleziono strony HTTP 404
  • itp.

Co oznacza błąd 404?

Komunikat o błędzie 404 to kod protokołu HTTP (Hypertext Transfer Protocol) wskazuje, że serwer nie może znaleźć żądanej witryny internetowej. Innymi słowy, przeglądarka internetowa może połączyć się z serwerem, ale nie można uzyskać dostępu do konkretnej strony, do której próbuje się uzyskać dostęp. Istnieją inne rodzaje błędów HTTP (np. 500 internal server error), ale błąd 404 pojawia się chyba najczęściej.

Jeśli chodzi o typowe, rekreacyjne przeglądnie stron www, użytkownik w takiej sytuacji po prostu zamyka stronę i rezygnuje z jej otwarcia. Gorzej jeśli określona witryna zawiera bardzo istotne w danej chwili informacje, lub jest się właścicielem platformy internetowej, lub przedsiębiorcą branży e-commerce.

W takiej sytuacji, error 404 może negatywnie odbić się na rentowności i ogólnym ruchu na stronie, ponieważ użytkownik prawdopodobnie opuści witrynę całkowicie i uda się na stronę konkurencji. Oprócz złej jakości pod kątem obsługi, nadmierna liczba błędów 404 może skutecznie zaszkodzić działaniom SEO witryny, powodując rzadsze pojawienie się w wynikach wyszukiwania. W jaki sposób? Google notuje wysokie współczynniki odrzuceń – metrykę osób odwiedzających stronę i szybko ją opuszczających. Niestety w przypadku błędu 404 – zdarza się to nader często.

Jak naprawić błąd 404 not found?

Występowanie błędów 404 jest całkowicie normalne i dość często spotykane. Ważne jest jednak aby stale je odnajdywać i naprawiać tak szybko, jak to możliwe. Czasami, aby strona zaczęła normalnie funkcjonować wystarczy jej odświeżenie, jednak w niektórych przypadkach trzeba będzie podjąć bardziej czasochłonne środki naprawcze.

  • Odświeżenie strony

Jest to pierwsza akcja, którą można wykonać aby przywrócić witrynę do normalnego funkcjonowania. Kliknięcie przycisku lub ikony „odśwież stronę” lub alternatywne naciśnięcie klawisza F5, może spowodować prawidłowe wyświetlenie treści. Jeśli to nie pomoże – czynność można powtórzyć kilkukrotnie.

  • Weryfikacja adresu URL

Czasami, w wyniku samodzielnego przepisywania adresu strony, może dojść do przypadkowego ominięcia jakiegoś znaku lub literówki. Jeśli błąd 404 pojawił się po własnoręcznym wprowadzeniu URL, warto zweryfikować dokładnie jego poprawność i ewentualnie, jeśli to możliwe skopiować lub przekleić gotowy link do witryny w okno przeglądarki.

  • Zmiana adresu strony

Nierzadko, właściciel platformy internetowej zmienia jej adres. Jeśli nieumiejętnie przekieruje użytkowników ze starego adresu na nowy, zamiast treści może pojawić się komunikat HTTP 404. W takim wypadku, można spróbować odnaleźć nową stronę wpisując jej nazwę w wyszukiwarce Google (lub innej). Aby ja szybko odnaleźć, nazwę firmy/strony wystarczy poprzedzić frazą „site”.

  • Czyszczenie pamięci

Bardzo skuteczną metodą na usunięcie błędu 404 jest wyczyszczenie historii  i pamięci swojej przeglądarki internetowej. Dzięki temu, możliwe będzie ponowne pobranie danych z zapamiętanych wcześniej w pamięci podręcznej stron. To może mieć co prawda początkowy wpływ na nieco dłuższe ładowanie się wszystkich witryn, ale równocześnie pozwoli na załadowanie najnowszych danych na temat strony.

  • Problem wynikający z serwera DNS

Często, brak możliwości wyświetlenia strony internetowej na konkretnym urządzeniu, może wynikać z powodu nieprawidłowości działania serwera DNS. DNS czyli inaczej Domain Name System jest używany do interakcji z systemem nazw domenowych, zmienia on długie, skomplikowane adresy IP na proste do wprowadzenia nazwy stron www.

Aby sprawdzić, czy przyczyną błędu 404 jest kłopot z serwerem DNS, wystarczy podjąć próbę dostania się na określoną stronę z innego urządzenia. Jeśli na np. smartfonie lub tablecie, określona witryna wyświetla się prawidłowo, wysoce prawdopodobne, że problem z DNS został właśnie zdiagnozowany. Aby temu zaradzić, można dokonać zmiany serwera DNS lub go opróżnić. Zmiany serwer dokonuje się w panelu sterowania, w sekcji sieć i Internet. Aby zrobić to prawidłowo, warto skorzystać z poradnika lub pomocy Windows.

  • Przejściowe problemy

Może się zdarzyć, że niemożność otwarcia danej strony jest tylko chwilowa, związana ze zmianami technicznymi wprowadzanych przez jej właściciela. W takim wypadku czekanie i upływ czasu jest najlepszą receptą na pozbycie się kłopotu z komunikatem status 404.

  • Jeśli wszystko zawiedzie

W sytuacji, w której wszystkie wyżej opisane metody nie przyniosą rezultatu, pozostaje odnaleźć bezpośredni kontakt do właściciela strony. Może okazać się, że witryna została usunięta, a jej właściciel nie ma o tym pojęcia. Firmy muszą nieustannie aktualizować i dostosowywać swoje strony. Czasami może to oznaczać nawet usunięcie strony. Podczas usuwania stron, w gestii jej operatora pozostaje przekierowanie jej na nowy adres, ale niestety nie zawsze do tego dochodzi.

Pomocne narzędzia dla właścicieli stron

W przypadku występowania błędu 404, istnieje kilka profesjonalnych i skutecznych narzędzi do wykorzystania online, które mogą szybko zdiagnozować i naprawić opisywany problem. Pierwszym z nich jest Google Search Console, dzięki któremu szybko można wypłać wszystkie błędy indeksowania.

Kolejnym, ważnym dla posiadaczy witryn internetowych programem jest Screaming Frog, który działa podobnie do Google Search Console. Czasami, błąd 404 można wykorzystać na swoją korzyść. Jeśli jest się właścicielem domeny, można zaprojektować specjalny komunikat, który będzie się wyświetlał użytkownikom podczas otwarcia strony z błędem 404.

Dzięki odrobinie kreatywności, można nieco zrekompensować gościom brak dostępu do treści, zamieszczając zabawny, marketingowy komunikat o przejściowych problemach technicznych. Dzięki temu, zwiększa się szanse, że potencjalny klient/gość serwisu nie zniechęci się na zawsze i zaciekawiony będzie próbował ponownie dostać się na firmową stronę.

Można również rozważyć, zamieszczenie małego „mini poradnika” co można zrobić ze swojej strony aby witryna wyświetliła się prawidłowo, czyli opisać w skrócie powyższe środki zaradcze. Kreatywne podejście do klienta to podstawa – nawet negatywy może zmienić w coś pożytecznego.