AZ.pl – opinie i analiza oferty

AZ.pl to polska spółka hostingowa z siedzibą w Szczecinie. Jest największym dostawcą domen na polskim rynku, oprócz tego oferuje również usługi hostingowe, serwery VPS, eCommerce czy kreatory stron internetowych. Ma bardzo ugruntowaną pozycję na polskim rynku, a od 2014 roku należy do jednej z największych grupy w branży – home.pl. Czy ich oferta warta jest zainteresowania?

Historia firmy AZ

Początki firmy sięgają 1996 roku i od zawsze jest ona związana ze Szczecinem. Pierwszy okres działalności firmy był skupiony wokół rejestracji domen internetowych, z czasem doszła ona do pozycji lidera w Polsce pod względem ich ilości. W 2014 roku została przejęta przez potentata na polskim rynku internetowym, firmę home.pl. Pozyskane środki wykorzystano na dalszy rozwój, co umożliwiło m.in. przebudowę infrastruktury, czy rozbudowę oferty.

Oferta firmy AZ

Choć nadal dość istotną rolę w ofercie firmy zajmują domeny internetowe, to w swoim portfolio ma ona również usługi hostingowe. Szczególnie atrakcyjnie wygląda ich oferta dla nowych użytkowników, w której możemy znaleźć 70 GB hostingu bez limitu transferu za zaledwie 4,92 zł rocznie. Niestety, w kolejnych latach cena ulega 75-krotnej podwyżce, osiągając 369 zł/rok. Podobnie jest z wyższymi pakietami – 100 GB to 29zł/615zł za pierwszy rok i kolejne lata, a 200 GB to 71zł/922zł.

Na ich stronie znajdziemy również dedykowany hosting WordPress, w trzech wariantach, również trzy warianty VPS, możliwość dokupienia certyfikatu SSL (5 opcji), gotowe szablony stron internetowych, które pozwalają stworzyć stronę nawet kompletnym nowicjuszom, czy gotowe rozwiązania eCommerce.

Opinie o AZ.pl

Działalność firmy i związane z nią opinie użytkowników możemy podzielić na dwa główne okresy – przed przejęciem przez home.pl i działalność w ramach holdingu. O ile czytając opinie na temat pierwszego okresu działalności firmy, możemy natknąć się na liczne pozytywne oceny, tak po roku 2014 zdecydowanie dominują oceny negatywne. Oferta, promocje, wsparcie techniczne czy niezawodność serwerów znacznie obniżyły swoje standardy i są porównywalne z ofertami potentatów w branży, znacznie odstając od konkurencji mniejszych rozmiarów. Główne zastrzeżenia są związane z cenami po zakończeniu promocyjnego roku i bardzo niekompetentnej obsłudze technicznej.

AZ.pl – zalety

  • Bardzo zróżnicowana oferta, dostępne są zarówno opcje „surowe” – typu serwer VPS, jak i dedykowane rozwiązania dla eCommerce, WordPress czy kreatory stron internetowych,
  • Szeroki wybór domen, nie tylko podstawowych, ale również regionalnych i funkcyjnych,
  • Atrakcyjne promocje w pierwszym roku.

AZ.pl – wady

  • Gigantyczny wzrost cen za odnowienie usługi (średnio 75-krotny),
  • Niemal nieistniejąca pomoc techniczna,
  • Nie za dobrze oceniana stabilność serwerów.

Czy warto wybrać ofertę AZ.pl?

Trudno jest zarekomendować usługi AZ.pl w regularnych cenach (czyli np. podstawowy hosting za niespełna 400 zł rocznie), zważywszy na słabą stabilność, wsparcie techniczne i znacznie atrakcyjniejszą ofertę konkurencji. Jednak w cenach promocyjnych (np. ten sam hosting za 5 zł rocznie) może to być świetna opcja dla osób zaczynających przygodę z hostingiem i serwerami, które nie są pewne czy to coś dla nich.