Aftermarket – opinie i analiza oferty

Aftermarket to firma zajmująca się głównie rynkiem domen internetowych. Założona kilka lat temu firma w formie małego start-up'u miała na celu udostępnienie możliwości handlowania domenami na rynku wtórnym. I choć skupiona głównie wokół domen internetowych, firma ma w swojej ofercie również dosyć ciekawą ofertę hostingu i serwerów. 

Historia firmy

O samej firmie nie wiemy zbyt wiele, poza tym, że pierwsze prace związane z przechwytywaniem domen miały miejsce w 2006 roku. Pomysłem, który przyświecał twórcy strony, było usprawnienie procesu sprzedaży, kupna i przechwytywania domen internetowych. Do momentu wprowadzenia usług aftermarket.pl robiono to głównie ręcznie, rozwój firmy pozwolił na automatyzację procesu. Dzisiaj miesięcznie przechwytuje ona około 35000 domen i sprzedaje około 15000, co czyni z firmy największą giełdę domen internetowych w Polsce. 

Oferta aftermarket.pl

Oprócz oczwiście bardzo bogatej oferty obejmującej kupno, sprzedaż, branie udziału w aukcjach czy przechwytywanie domen, firma oferuje kilka opcji związanych z serwerami i hostowaniem danych. Niewątpliwie zaletą ich oferty są atrakcyjne promocje, lecz jedynie na pierwszy rok korzystania z usług. I tak już za 9.95 zł netto rocznie (następnie 219.95 zł) możemy skorzystać z pakietu Start dającego nam 50 GB powierzchni bez limitu transferu, bez limitu domen, ani ilości kont pocztowych. Droższe opcje (49.95 zł/649.95 zł, 149.95 zł/999.95 zł) oprócz większej przestrzeni różnią się również funkcjonalnością. Dodatki, na jakie możemy liczyć to m.in. dostęp SSH, dedykowany adres IP, dedykowane środowisko, czy nawet indywidualna konfiguracja. Do tego możemy dokupić domenę w atrakcyjnych cenach. 

Opinie o aftermarket.pl

Ponieważ firma zajmuje się głównie szeroko pojętym handlem i przechwytywaniem domen internetowych, większość opinii jest związana z rynkiem domen. W tej dziedzinie firma ma bardzo dobrą reputację, jest stabilna finansowo i uczciwie podchodzi do klientów. Wśród opinii dotyczących hostingu można spotkać takie, mówiące o braku doświadczenia i wynikających z niego błędach „wieku młodzieńczego”. Oferta nie jest również przesadnie atrakcyjna, szczególnie porównując do innych, niewielkich dostawców. 

Aftermarket.pl plusy

  • Polska firma, serwery również ulokowane w Polsce,
  • Bardzo dobre promocje, na pierwszy rok,
  • Stabilna sytuacja rynkowa firmy, można zakładać, że nie zniknie nagle z rynku,
  • Wszystkie serwery umiejscowione są w Warszawie,
  • Wykorzystanie szybkich dysków SSD/NVMe i łącz o przepustowości do 10 Gbit/s powinno zapewniać bezprecedensową szybkość.

Aftermarket.pl wady

  • Bardzo wysokie ceny po okresie promocyjnym,
  • Niewielka ilość szczegółów technicznych, dotyczących łącza, wykorzystywanych systemów, oprogramowania,
  • Bardzo mała ilość opinii użytkowników – zakup hostingu przypomina zakup „kota w worku”.

Czy warto skorzystać z oferty hostingu Aftermarket?

Szczerze mówiąc, trudno jest polecać usługę, o której mamy bardzo niewiele informacji, a także opinii użytkowników. Nie zachęca również bardzo małe doświadczenie firmy w oferowaniu hostingu czy usług serwerowych. Dodatkowo proponowane ceny, po promocji, znacząco odstają od oferty konkurencji. Wszystkie te czynniki raczej powinny nas zniechęcić do wyboru tego dostawcy.